2017. október 23. Az év egyik leglátványosabb időszaka következik a békési erdőkben
A hajnali ködfalat áttörő különleges fények, a tájat ezüstre festő ökörnyál, változatos színű gombák és a térségünkre jellemző, különleges bordó árnyalatok teszik különlegessé, egyedivé az őszi erdőt Békés megyében. A felmérések szerint egyre többen szeretnek túrázni a fás területeken, viszont sokan ehhez a lehető legkomfortosabb körülményeket keresik.
Bár nehéz az évszakokat összehasonlítani, az erdő talán ősszel a legszínesebb, a fák és cserjék ilyenkor mindig rendkívül látványosak – nyilatkozta lapunknak Puskás Lajos okleveles erdőmérnök, egyetemi docens, a DALERD Dél-alföldi Erdészeti Zrt. erdészeti tájékoztatási központjának oktatási igazgatója.
A szakember a Gyula-Városerdőn található erdei iskola környékén lévő parkerdőben tett rövid sétánk során kiemelte, az őszi színpompát az okozza, hogy elkezdődik a növények felkészülése a télre, hiszen a fagy ellen védekezniük kell a fáknak, cserjéknek is.
Ennek a folyamatnak a részeként kivonják leveleikből a számukra hasznosítható, eltárolható anyagokat, például a zöld színtest összetevőit, megmaradnak viszont az egyébként is bennük lévő, de az év más szakaszaiban a zöld által fedett színező anyagok.
– Az európai erdőkben viszonylag ritkák a vörös színek, miközben fotókon, videófelvételeken biztosan sokan látták már, hogy az észak-amerikai lomberdők milyen színesek – ecsetelte az okleveles erdőmérnök. – Nekünk itt, a Körösök völgyében szerencsénk van, hiszen a volt ártereken kialakult tölgy-kőris-szil ligeterdők nagy, egybefüggő erdőségeket alkotnak, amiből a magyar kőris az évnek ebben a szakában bordóra és citromsárgára vált, ahogy cserjeszinten is megtalálható a vörös szín.
– Összességében elmondható, hogy hazánkban a Tiszától keletre található – így a Békés megyei – erdők a legszínesebbek, bár természetesen nyugaton is akad néhány hasonló terület – tette hozzá. – Az ősz folyamán a gombák is hozzátesznek ehhez, a pirostól a barna árnyalatún át a fehér pikkelyesen keresztül a zöld hátú galambgombáig rengeteg változatos példány megfigyelhető csapadékos időjárást követően. S például olyan növényekkel is találkozhatnak, mint a lián vagy a kecskerágó.
A „zenei aláfestés” sem akármilyen, hiszen ezekben a hetekben zajlik a dámbarcogás, a dámszarvasok párzási időszaka a maga különleges hangjaival. Mivel ezt nem szerencsés és illendő megzavarni, néhány helyen korlátozzák a látogatók közlekedését.
– A felmérések szerint az erdők igénybe vétele folyamatosan növekszik – hangsúlyozta kérdésünkre Puskás Lajos. – Ahogy az emberek élete városiasodik, egyre többen fordulnak a természet felé, de a legtöbben már elvárják, hogy az erdő jól felszerelt legyen. Tulajdonképpen ezért hoztuk létre Városerdőn a 18 hektáros parkerdőt, padokkal, esőbeállókkal. Volt, aki olyan igényt is megfogalmazott, hogy az erdei utakat aszfaltozzuk le, de ebbe az irányba nem szeretnénk lépni. Ugyanakkor ez a kérés is mutatja, hogy néhányan tartanak az ismeretlen környezettől.
A gyerekek rendkívül fogékonyak
Tavaly megtörtént, hogy egy pár eltévedt, az erdei iskolától néhány száz méterre nem találtak vissza, keresésükben a rendőrök segítettek.
– Némileg érthető módon sokan kevésbé ismerik az erdőt. Például állandó kérdésként merül fel, milyen szerepük van a holt fáknak – tette hozzá Puskás Lajos. – A kidőlt fal, a száraz ág fontos része az erdőnek, gombák, rovarok, növények, állatok számára szolgál táplálékul.
A DALERD tájékoztatási központja kiemelten foglalkozik a gyerekekkel, így a különösen fogékony, 4–10 éves korosztállyal. – Ez a nemzedék különösen nyitott a természet szépségeire és a hozzá kapcsolódó ismeretanyagra – húzta alá. – Természetesen mindenkit örömmel látunk.
Arra a kérdésünkre, hogy az erdő rejt-e magában bármilyen veszélyt, a szakember kifejtette, az egyetlen állat, amely nem fél tőlünk, a lódarázs. Minden más faj tart az embertől. Nem tanácsos odúkba belenyúlni vagy abba fákat, egyéb tárgyakat berakni, mert a rovarok kirepülve, csípéseikkel súlyos sérüléseket okozhatnak.
forrás: beol.hu
A nagyobb méretben való megtekintéshez, kérjük kattintson a képre!